Wydarzyło się w przeszłości

11 października

W 1880 roku na zebraniu obywalteskim w poznańskim "Bazarze" powołano do życia Towarzystwo Czytelni Ludowych. Jego celem miało być "szerzenie pożytecznych, religijne uczucia ludu podnoszącaych i pouczających książek polskich i zakładanie bibliotek ludowych". W spisie czytelników pow. inowrocławskiego w 1911 r. notowano blisko cztery tysiące osób.
W 1980 roku powstał Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ "Solidarność" w Inowrocławiu. Funkcję przewodniczącego powierzono Edwardowu Durajowi. Wiceprzewodniczącym został jan Wojciech Zieliński.
Wróć do kategorii
Ulica Solankowa oraz "Loża Masońska" - ok. 1899 rok - Inowrocław. Ulica Solankowa z budynkiem Loży Masońskiej.
Solbadstrasse mit Loge. E. Lehmann, Buchhandlung, Hohensalza.
Nie wiem z którego roku pochodzi ta pocztówka, ale fotografia w niej użyta była już opublikowana w 1899 roku.
Na prezentowanej pocztówce widoczna jest ulica Solankowa z nieistniejącym już budynkiem "Loży Masońskiej" (stał przy obecnej ulicy Solankowej 61). Okazały gmach wznieśli w 1894 roku Juliusz Levy oraz Abraham Freudenthal, zniszczony natomiast został przez hitlerowców w 1939 roku Źródło: http://bastion.website.pl/ oraz http://inowroclaw.7dni.pl/.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o masonerii w Inowrocławiu polecam artykuł "Ci straszliwi kujawscy masoni" autorstwa Jarosława Hejenkowskiego.
Powered by Phoca Gallery
Początek strony