Wydarzyło się w przeszłości

13 grudnia

W 1991 roku wraz z wprowadzeniem stanu wojennego zamarło oficjalne zycie polityczne i kulturalne na Kujawach inowrocławskich. Czołowi działacze NSZZ " Solidarność" zostali internowani, inni zaś zmuszeni do podpisywania upokarzających zobowiązań.
W 1884 roku w sali hotelu "Victoria" w Inowrocławiu odbyło się zebranie załozycielskie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół. Sekretarzem wybrano głównego inicjatora Maksymiliana Gruszczyńskiego (1861 - 1840). Było to pierwsze gniazdo "Sokoł" w zaborze pruskim. Niektórzy badacze uważają, że powstało ono 3 dni wcześniej, tj. 10 grudnia.
W 1523 roku Andrzej Oporowski h. Sulima został wojewodą inowrocławskim.

Zabytki "Pod Ziemią"

Szkoła Wydziałowa Szkoła Wydziałowa Ze zbiorów własnych autora

Wiele, mało dotychczas poznanych zabytków kryje inowrocławska ziemia. W śródmieściu, do głębokości 3 m poniżej powierzchni ulic i placów, zalega plątanina drewnianych i murowanych konstrukcji, pozostałych po dawnej zabudowie miasta.

Wyróżnić wśród nich można nieźle zachowane fragmenty domów i przemyślne, drewniane konstrukcje nawierzchni ulic, zasypane gruzem i ziemią, przemieszaną z niezliczoną ilością zużytych i fragmentarycznie zachowanych przedmiotów, tak wiele mówiących o codziennym życiu mieszkańców starego Inowrocławia. Zachowane do wysokości I piętra (około 3 m) mury klasztoru franciszkanów, tajemnicze średniowieczne fundamenty przy wejściu do szpitala miejskiego, wreszcie zachowana wraz z fragmentem podłogi 2 m wysokości ściana drewnianego, średniowiecznego domu przy Rybnickiej, świadczą o ukrytym w ziemi ogromnym zasobie informacji na temat historii miasta, cierpliwie czekającym na ujawnienie.

Kościół Franciszkanów podczas rozbiórki w 1872 r.

Kościół Franciszkanów podczas rozbiórki w 1872 r.

 

Szkoła Wydziałowa, zdjęcie z ok. 1910-1914 r.

Szkoła Wydziałowa, zdjęcie z ok. 1910-1914 r. (po prawej widoczny gmach Sądu Powiatowego).
Stojący przed szkołą pomnik Fryderyka III ustawiono w miejscu, gdzie dziś jest fontanna.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:13

Skomentuj

Początek strony