Wydarzyło się w przeszłości

30 maja

W 1915 roku zmarł ks. Alfred Antoni Poniński (ur. 1840), proboszcz w Kościelcu Kuj., dziekan inowrocławski, długoletni prezes powiatowego komitetu Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego w Inowrocławiu.
W 1943 roku w Stutthofie zginął Edmund Folleher (ur. 1907), działacz harcerski, sekretarz Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Inowrocławiu. W czasie okupacji gromadził materiały dokumentujące działalność hitlerowców.

Zabytki "Pod Ziemią"

Szkoła Wydziałowa Szkoła Wydziałowa Ze zbiorów własnych autora

Wiele, mało dotychczas poznanych zabytków kryje inowrocławska ziemia. W śródmieściu, do głębokości 3 m poniżej powierzchni ulic i placów, zalega plątanina drewnianych i murowanych konstrukcji, pozostałych po dawnej zabudowie miasta.

Wyróżnić wśród nich można nieźle zachowane fragmenty domów i przemyślne, drewniane konstrukcje nawierzchni ulic, zasypane gruzem i ziemią, przemieszaną z niezliczoną ilością zużytych i fragmentarycznie zachowanych przedmiotów, tak wiele mówiących o codziennym życiu mieszkańców starego Inowrocławia. Zachowane do wysokości I piętra (około 3 m) mury klasztoru franciszkanów, tajemnicze średniowieczne fundamenty przy wejściu do szpitala miejskiego, wreszcie zachowana wraz z fragmentem podłogi 2 m wysokości ściana drewnianego, średniowiecznego domu przy Rybnickiej, świadczą o ukrytym w ziemi ogromnym zasobie informacji na temat historii miasta, cierpliwie czekającym na ujawnienie.

Kościół Franciszkanów podczas rozbiórki w 1872 r.

Kościół Franciszkanów podczas rozbiórki w 1872 r.

 

Szkoła Wydziałowa, zdjęcie z ok. 1910-1914 r.

Szkoła Wydziałowa, zdjęcie z ok. 1910-1914 r. (po prawej widoczny gmach Sądu Powiatowego).
Stojący przed szkołą pomnik Fryderyka III ustawiono w miejscu, gdzie dziś jest fontanna.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:13

Skomentuj

Początek strony