Wydarzyło się w przeszłości

16 czerwca

W 1858 roku urodził się Władysłąw Marcinkowski, wybitny rzeźbiarz wielkopolski, twórca mi.in. pomnika św. Wojciecha i rzeźb w kościele Matki Boskiej w Inowrocławiu. Atlanta na kopule pałacu w Lubostroniu. Zmarł w 1947 r.
W 1934 roku nie doszedł do skutku zapowiedziany na ten dzień przyjazd prezydenta Ignacego Mościckiego do Inowrocławia. Powodem odwołania wizyty było zabójstwo ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego.

Zabytki "Pod Ziemią"

Szkoła Wydziałowa Szkoła Wydziałowa Ze zbiorów własnych autora

Wiele, mało dotychczas poznanych zabytków kryje inowrocławska ziemia. W śródmieściu, do głębokości 3 m poniżej powierzchni ulic i placów, zalega plątanina drewnianych i murowanych konstrukcji, pozostałych po dawnej zabudowie miasta.

Wyróżnić wśród nich można nieźle zachowane fragmenty domów i przemyślne, drewniane konstrukcje nawierzchni ulic, zasypane gruzem i ziemią, przemieszaną z niezliczoną ilością zużytych i fragmentarycznie zachowanych przedmiotów, tak wiele mówiących o codziennym życiu mieszkańców starego Inowrocławia. Zachowane do wysokości I piętra (około 3 m) mury klasztoru franciszkanów, tajemnicze średniowieczne fundamenty przy wejściu do szpitala miejskiego, wreszcie zachowana wraz z fragmentem podłogi 2 m wysokości ściana drewnianego, średniowiecznego domu przy Rybnickiej, świadczą o ukrytym w ziemi ogromnym zasobie informacji na temat historii miasta, cierpliwie czekającym na ujawnienie.

Kościół Franciszkanów podczas rozbiórki w 1872 r.

Kościół Franciszkanów podczas rozbiórki w 1872 r.

 

Szkoła Wydziałowa, zdjęcie z ok. 1910-1914 r.

Szkoła Wydziałowa, zdjęcie z ok. 1910-1914 r. (po prawej widoczny gmach Sądu Powiatowego).
Stojący przed szkołą pomnik Fryderyka III ustawiono w miejscu, gdzie dziś jest fontanna.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:13

Zaloguj się by skomentować
Początek strony