Wydarzyło się w przeszłości

25 czerwca

W 1922 roku w Solankach odbył się Zjazd Śpiewaków Okręgu Kujawskiego. Pierwsze miejsce zajął chór "Szarotka".
W 1927 roku w Inowrocławiu rozpoczął sie VIII Zjazd Katolicki, będący pierwszym w Polsce kongresem eucharystycznym. Uczestniczyli m.in. Prymas August Hlond oraz Urszula Ledóchowska, załozycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusowego Konającego, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1983 r.
W 1959 roku zmarł Adam Chudziński (ur. 1889), znany inowrocławski kupiec, właściciel księgarni, a później papierniczego "Hermes".

Legenda "O nazwach podinowrocławskich wsi, bitwie pod Mątwami"

Fragment obrazu, przedstawiający największą w naszej historii bratobójczą i krwawą walkę Polaków Fragment obrazu, przedstawiający największą w naszej historii bratobójczą i krwawą walkę Polaków http://inowroclaw.naszemiasto.pl/

Historia ta wydarzyła się podczas wojen szwedzkich. W pobliżu wsi Mątwy, w niewielkich odległościach leżą obok siebie trzy miejscowości - Janowice, Przedbojewice i Tupadły. Kiedy potop szwedzki ogarnął już cały kraj, dotarł też pod Inowrocław w pobliże Mątew.

W obecnej wsi Janowice wojska szwedzkie starły się z wojskami polskimi, którym dowodził gen. Jan i to od jego imienia wieś Janowice wzięła swoją nazwę. Bitwa była straszliwa. W pobliżu pewnej miejscowości rozegrała się bitwa wstępna i na pamiątkę tego zdarzenia nazwano wieś Przedbojewicami. Szwedzi musieli ustąpić pola nacierającym wojskom polskim. Wielu z nich padło na polach obecnej wsi Tupadły. Na pamiątkę tego wydarzenia miejscowość otrzymała nazwę Tupadły, a ponieważ mnóstwo szwedów poległo, aż zaczerwieniła się od krwi (zmątwiła) pobliska rzeka Noteć, w okolicy Mątew. Odnogę jej nazwano Mątwą.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:16

Zaloguj się by skomentować
Początek strony