Wydarzyło się w przeszłości

28 maja

W 1908 roku znany krytyk literacki i dziennikarz Cezary Jellenta wygłosił w Inowrocławiu (na zaproszenie Towarzystwa Samopomocy Naukowej Męskiej) odczyty na temat: "Dzieła Wyspiańskiego" i "Wrogowie kobiet w literaturze".
W 1915 roku urodził się Teodor Gólczewski, matematyk i filozof, w latach 1946-1963 nauczyciel w Gimnazjum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Zmarł w 1965 r.
W 1990 roku zakończył się pięciodniowy strajk kolejarzy węzła inowrocławskiego, mający charakter ekonomiczny.

Legenda "O nazwach podinowrocławskich wsi, bitwie pod Mątwami"

Fragment obrazu, przedstawiający największą w naszej historii bratobójczą i krwawą walkę Polaków Fragment obrazu, przedstawiający największą w naszej historii bratobójczą i krwawą walkę Polaków http://inowroclaw.naszemiasto.pl/

Historia ta wydarzyła się podczas wojen szwedzkich. W pobliżu wsi Mątwy, w niewielkich odległościach leżą obok siebie trzy miejscowości - Janowice, Przedbojewice i Tupadły. Kiedy potop szwedzki ogarnął już cały kraj, dotarł też pod Inowrocław w pobliże Mątew.

W obecnej wsi Janowice wojska szwedzkie starły się z wojskami polskimi, którym dowodził gen. Jan i to od jego imienia wieś Janowice wzięła swoją nazwę. Bitwa była straszliwa. W pobliżu pewnej miejscowości rozegrała się bitwa wstępna i na pamiątkę tego zdarzenia nazwano wieś Przedbojewicami. Szwedzi musieli ustąpić pola nacierającym wojskom polskim. Wielu z nich padło na polach obecnej wsi Tupadły. Na pamiątkę tego wydarzenia miejscowość otrzymała nazwę Tupadły, a ponieważ mnóstwo szwedów poległo, aż zaczerwieniła się od krwi (zmątwiła) pobliska rzeka Noteć, w okolicy Mątew. Odnogę jej nazwano Mątwą.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:16

Zaloguj się by skomentować
Początek strony