Wydarzyło się w przeszłości

16 maja

W 1921 roku w Inowrocławiu założony został Klub Sportowy "Goplania".
W 1945 roku na mocy uchwały Prezydium MRN utworzono w Inowrocławiu Sąd Rehabilitacyjny do rozpatrzenia spraw osób represjonowanych za wpisywanie się na niemieckie listy narodościowe.

Franciszek Posadzy

Franciszek Posadzy Franciszek Posadzy Praca własna

3.VI.1843 r. w Szymborzu, urodził się Franciszek Posadzy, dobry gospodarz i szeroko znany polski działacz społeczny i kulturalny.

 

W 1863 r. zorganizował całą grupę powstańców, a następnie był współzałożycielem Banku Ludowego w Łąkocinie, członkiem Towarzystwa Pomocy Naukowej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i założycielem czytelni ludowej w Szymborzu, którą sam prowadził. Brał udział w różnego rodzaju zjazdach polskich i reprezentował Kujawy na pogrzebie Jana Matejki w 1910 r. w Krakowie.

Za swoją działalność odznaczony został przez władze polskie orderem Polonia Restituta, a 10.11.1928 r. przyznano mu tytuł honorowego członka Powiatowego Towarzystwa Kółek Rolniczych w Inowrocławiu. Zmarł 20.X.1932 r. Działaczem społecznym był jego syn Jan Posadzy, a drugi syn dr Lud­wik Posadzy został pracownikiem naukowym.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:19

Skomentuj

Początek strony