Wydarzyło się w przeszłości

19 czerwca

W 1949 roku podczas Ogólnoplskich Igrzysk Spoerotwych w Warszawie, złoty medal w turnieju koszykówki zdobyła reprezentacja Pomorza oparta na zawodnikach SKS "Kasprowicz" przygotowanych przez prof. Józefa Bączkowskiego.

Józef Glemp

Józef Glemp Józef Glemp wiadomosci.wp.pl

Urodził się 18 grudnia 1929 r., jako najstarszy syn Kazimierza i Salomei z Kośmickich. Ojciec był pracownikiem warzelni soli. Mieszkali w Rycerzewie, gdzie też rodzina spędziła okupację, a przyszły prymas pracował wraz z rodzeństwem u niemieckiego osadnika.

 

Józef Glemp

Po wojnie uczęszczał do Liceum i Gimnazjum im. J. Kasprowicza, które ukończył w 1950 r. z dyplomem przodownika nauki i pracy społecznej. Studiował w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, a przez rok także w seminarium w Poznaniu. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1956 r. w Gnieźnie.

Początkowo pracował w Mogilnie, a potem jako kapelan Sióstr Dominikanek prowadzących zakład dla nieuleczalnie chorych dzieci w Mielżynie. Po studiach prawa kanonicznego w Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie otrzymał w 1964 r. doktorat obojga praw oraz tytuł adwokata Roty Rzymskiej. Od 1967 r. pracował w sekretariacie prymasa Polski. Jako sekretarz i kapelan kardynała Stefana Wyszyńskiego podróżował z nim po kraju i jeździł za granicę. Był też profesorem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

W 1972 r. został kapelanem honorowym papieża Pawła VI, a w 1976 r. kanonikiem kapituły w Gnieźnie. 4 marca 1979 r. Jan Paweł II ustanowił go biskupem warmińskim, a od 7 lipca 1981 r. jako jeden z najmłodszych biskupów polskich został osiemdziesiątym z kolei arcybiskupem gnieźnieńskim, dwunastym arcybiskupem warszawskim i pięćdziesiątym szóstym prymasem Polski.

Swą dewizą biskup uczynił słowa: "Caritati in iustitia" (Dla miłości - w sprawiedliwości). Był współprzewodniczącym zespołu legislacyjnego Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i Episkopatu. Ma bogaty dorobek naukowy z zakresu prawa kanonicznego i historii Kościoła. 2 lutego 1983 r. papież Jan Paweł II wyniósł arcybiskupa Józefa Glempa do godności kardynalskiej.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony