Wydarzyło się w przeszłości

25 czerwca

W 1922 roku w Solankach odbył się Zjazd Śpiewaków Okręgu Kujawskiego. Pierwsze miejsce zajął chór "Szarotka".
W 1927 roku w Inowrocławiu rozpoczął sie VIII Zjazd Katolicki, będący pierwszym w Polsce kongresem eucharystycznym. Uczestniczyli m.in. Prymas August Hlond oraz Urszula Ledóchowska, załozycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusowego Konającego, beatyfikowana przez Jana Pawła II w 1983 r.
W 1959 roku zmarł Adam Chudziński (ur. 1889), znany inowrocławski kupiec, właściciel księgarni, a później papierniczego "Hermes".

Maciej Wierzbiński

Maciej Wierzbiński Maciej Wierzbiński Praca własna

Kujawianinem był znany dziennikarz, działacz i pisarz Maciej Wierzbiński (1863-1933), wyróżniony za swoją pracę krótko przed śmiercią nagrodą literacką im. Orzeszkowej. Jego rodzice pochodzili ze wsi Ściborze k. Inowrocławia.

Wierzbiński napisał cały szereg powieści: "Kniaź i księżna", "Pod mysią wieżą", "Pies i skarbonka", "Wiosna Ludów", "Honor", "Menażeria", "Wielka gra", "Wolność", "Pękły okowy" i inne, oraz rozprawy naukowe "Henryk Dąbrowski", "Mierosławski", "Idea niemiecka a Polacy".

Maciej Wierzbiński w 1901 i 1902 r. redagował "Dziennik Kujawski" w Inowrocławiu i za drukowane korespondencje o strajku szkolnym we Wrześni znalazł się w więzieniu. Po odbyciu kary musiał wyjechać do Poznania.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony