Wydarzyło się w przeszłości

22 maja

W 1775 roku burmistrz Inowrocławia Jan Jerzy Wolter złożył w kościele św. Mikołaja uroczystą przysięgę na wierność królowi pruskiemu.

Ród Kościeleckich

Ród Kościeleckich Ród Kościeleckich Praca własna

Drugim słynnym rodem Kujaw Zachodnich, który wydał cały szereg wybitnych działaczy, był ród Kościeleckich. W XV w. działali Jan Kościelecki (1415-1475) starosta inowrocławski, dobrzyński, malborski, świecki, tucholski i jasieniecki, kasztelan bydgoski i wojewoda inowrocławski, właściciel Kościelca koło Inowrocławia, który odznaczył się w walce z Krzyżakami i Jan II Kościelecki, chorąży inowrocławski, podkomorzy dobrzyński, kasztelan kruszwicki, starosta bydgoski i założyciel konwentu Bernardynów w Bydgoszczy w 1480 r.

 

W XVI w. działali Jan III Kościelecki, starosta bydgoski, a później wojewoda łęczycki i poznański (urn. w 1545 r.), Jan IV Kościelecki, starosta bydgoski, kasztelan międzyrzecki, który towarzyszył Zygmuntowi Augustowi w podróży do Włoch, a Batoremu w Gdańsku (zm. w 1600 r.), oraz Stanisław Kościelecki - starosta nieszawski, człuchowski, malborskf, świecki, sztumski, bydgoski, gniewkowski, kasztelan inowrocławski, wojewoda brzeski i Andrzej Kościelecki - starosta inowrocławski, bydgoski, świecki, spiski, żupnik królewski, zaufany doradca Zygmunta Starego. Uporządkował on skarbiec królewski i towarzyszył królowi na Zjazd Wiedeński, z którego wracając zmarł w drodze w 1515 r.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony