Wydarzyło się w przeszłości

02 grudnia

W 1988 roku mgr. inż. Michał Hus, zawiadowca Inowrocławskich Kopalń Soli, odznaczony został orderem "Zasłużony Górnik PRL"
W 1941 roku mieszcząca sę w gmachu obecnego I LO niemiecka szkoła średnia dla chłopców otrzymała imie Artura Greisera (1897-1946), namiestnika tzw. Kraju Warty, byłego ucznia inowrocławskiego gimnazjum.
W 1886 roku inowrocławska fara św. Mikołaja otrzymała nowe organy. Stare pochodziły z 1730 roku.

Ród Kościeleckich

Ród Kościeleckich Ród Kościeleckich Praca własna

Drugim słynnym rodem Kujaw Zachodnich, który wydał cały szereg wybitnych działaczy, był ród Kościeleckich. W XV w. działali Jan Kościelecki (1415-1475) starosta inowrocławski, dobrzyński, malborski, świecki, tucholski i jasieniecki, kasztelan bydgoski i wojewoda inowrocławski, właściciel Kościelca koło Inowrocławia, który odznaczył się w walce z Krzyżakami i Jan II Kościelecki, chorąży inowrocławski, podkomorzy dobrzyński, kasztelan kruszwicki, starosta bydgoski i założyciel konwentu Bernardynów w Bydgoszczy w 1480 r.

 

W XVI w. działali Jan III Kościelecki, starosta bydgoski, a później wojewoda łęczycki i poznański (urn. w 1545 r.), Jan IV Kościelecki, starosta bydgoski, kasztelan międzyrzecki, który towarzyszył Zygmuntowi Augustowi w podróży do Włoch, a Batoremu w Gdańsku (zm. w 1600 r.), oraz Stanisław Kościelecki - starosta nieszawski, człuchowski, malborskf, świecki, sztumski, bydgoski, gniewkowski, kasztelan inowrocławski, wojewoda brzeski i Andrzej Kościelecki - starosta inowrocławski, bydgoski, świecki, spiski, żupnik królewski, zaufany doradca Zygmunta Starego. Uporządkował on skarbiec królewski i towarzyszył królowi na Zjazd Wiedeński, z którego wracając zmarł w drodze w 1515 r.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony