Wydarzyło się w przeszłości

Nie mamy zapisanych wydarzeń z

18 kwietnia

Stefan Grabski

Stefan Grabski Stefan Grabski Praca własna

Stefan Grabski (ur. 5.1.1867 r. w Targowicy k. Mogilna), podobnie jak ojciec, będąc dyrektorem cukrowni w Kruszwicy, zajmował się sprawami społecznymi, był członkiem Rady Miejskiej w Inowrocławiu, Izby Handlowej w Bydgoszczy i innych organizacji.

 

Przyczynił się do założenia Towarzystwa "Rolnik" w Inowrocławiu, Spółki Budowlanej (1898), która wybudowała pierwszy hotel polski, popularnie zwany 'Bast", z wielką salą dla towarzystw polskich i wspólnie z inż. Leonem Czarlińskim wykupił z rąk niemieckich Fabrykę Maszyn Rolniczych w Inowrocławiu, znaną pod firmą Głogowski i Syn, a obecnie "INOFAMA".

W okresie międzywojennym Stefan Grabski był rumuńskim konsulem handlowym, pracował w Radzie Portu i Bałtyckim Banku Komisowym w Gdańsku, gdzie również rozwijał polską działalność społeczną.

W czasie okupacji hitlerowskiej ukrywał się w Poznaniu i tam zmarł 23.11.1943 r. Ciało jego po drugiej wojnie światowej zostało ekshumowane i przewiezione do grobowca rodzinnego przy kościele NMP w Inowrocławiu, gdzie spo­czywa obok prochów ojca Lucjana Grabskiego i matki Jo­anny, gorliwej społeczniczki i filantropki.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony