Wydarzyło się w przeszłości

Nie mamy zapisanych wydarzeń z

19 maja

Władysław Kościelski

Władysław Kościelski Władysław Kościelski Praca własna

Władysław Kościelski, urodzony w 1818 r. w Szarleju nad Gopłem. Postać Władysława Kościelskiego jest niezwykle ciekawa i wzbudzająca sensację. Szlify oficerskie zdobył w wojsku zaborcy pruskiego, przeciwko któremu później spiskował i za co przesiedział półtora roku w poznańskiej cytadeli i berlińskim Moabicie.

 

Po powstaniu w 1848 r. organizował w Berlinie Ligę Polską, ogłosił dwie broszury w języku niemieckim w obronie Polski i współpracował z Marksem. Następnie wyjechał do Paryża, gdzie rzekomo ofiarował Ludwikowi Bonapartemu, późniejszemu cesarzowi Francji Napoleonowi III, swego pięknego arabskiego wierzchowca, na którym urządzał codzienne przejażdżki w Lasku Bulońskim. Dzięki temu i rozrzutności miał poparcie wśród Francuzów w swojej działalności na Bliskim Wschodzie, który odwiedzał.

W 1854 r. przyjęty został do armii tureckiej w stopniu pułkownika, brał udział w wojnie krymskiej, którą zakończył w stopniu generała i przybrał nazwisko Sefera paszy. W 1861 r. był marszałkiem dworu tureckiego, a w 1863 r. inspektorem jazdy tureckiej. Na emigracji wspomagał generałów powstania styczniowego M. Langiewicza, E. Różyckiego i E. Taczanowskiego.

W Turcji zdobył znaczny majątek i ulokował go w akcjach budującego się Kanału Sueskiego, dorabiając się milionowej fortuny. W 1873 r. nabył wspaniały zamek Bertholdstein w Styrii, gdzie zgromadził bogatą kolekcję dzieł sztuki, broni, zegarków i drogich kamieni. Zmarł 17.111.1895 r. w Bertholdstein, przekazując swoje zbiory zamkowi na Wawelu i różnym instytucjom naukowym.

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:17

Zaloguj się by skomentować
Początek strony