Wydarzyło się w przeszłości

13 grudnia

W 1991 roku wraz z wprowadzeniem stanu wojennego zamarło oficjalne zycie polityczne i kulturalne na Kujawach inowrocławskich. Czołowi działacze NSZZ " Solidarność" zostali internowani, inni zaś zmuszeni do podpisywania upokarzających zobowiązań.
W 1884 roku w sali hotelu "Victoria" w Inowrocławiu odbyło się zebranie załozycielskie Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół. Sekretarzem wybrano głównego inicjatora Maksymiliana Gruszczyńskiego (1861 - 1840). Było to pierwsze gniazdo "Sokoł" w zaborze pruskim. Niektórzy badacze uważają, że powstało ono 3 dni wcześniej, tj. 10 grudnia.
W 1523 roku Andrzej Oporowski h. Sulima został wojewodą inowrocławskim.

Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja Kościół św. Mikołaja Ze zbiorów własnych autora
Kościół ten, początkiem sięgający przełomu XII i XIII wieku, po zniszczeniu przez Krzyżaków w 1431 r., całkowicie przebudowano. Także późniejsze, ale nie zawsze szczęśliwie prowadzone przebudowy poważnie zniekształciły sylwetkę świątyni.Obecnie jest on późnogotycką budowlą halową, charakterystyczną dla kościołów farnych w Wielkopolsce i na Pomorzu.

Kościół Zwiastowania NMP, transept południowy

Kościół Zwiastowania NMP, transept południowy 

W kościele św. Mikołaja 10 lutego 1321 roku ogłoszono przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława w imieniu papieża Jana XXII wyrok komisji papieskiej skazujący Zakon Krzyżacki na zwrócenie Polsce Pomorza Gdańskiego i 30 tysięcy grzywien oraz zapłacenie kosztów procesu. W tymże kościele królowa Jadwiga w 1397 r. przepowiedziała {rdaddphp file=reklama2.php}Krzyżakom klęskę pod Grunwaldem.

Wnętrze kościoła jest wyposażone w barokowe i rokokowe sprzęty, zebrane z nie istniejących od dawna kościołów inowrocławskich. Najwicej przeniesiono ich z opuszczonego wskutek kasacji konwentu Minorytów kościoła św. Franciszka, ale zapewne można by tu odnaleźć częćci ołtarzy z Kościołów św. Krzyża, św Ducha i św. Jakuba, stojących jeszcze w XVIII stuleciu na przedmieściach Inowrocławia.

Stare wyposażenie kociołów inowrocławskich niemal całkowicie przepadło w XIX w., kiedy po klęskach ubiegłego stulecia, wszystkie kościoły były zrujnowane i w żadnym nie odprawiano nabożeństw. Dlatego, nawet nie najlepszej klasy wystrój wnętrza kościoła św. Mikołaja należy chronić, bo jest on jakby "zbiorową pamięcią" całej sztuki sakralnej dawnego Inowrocławia.

Kościół św. Mikołaja po restauracji 1780 r. Stan ok. 1840 r.

Kościół św. Mikołaja po restauracji 1780 r. Stan ok. 1840 r. wg rys. K. W. Kielisińskiego

Ostatnio zmieniany niedziela, 18 wrzesień 2016 07:13

Skomentuj

Początek strony